Як зараз лікують сечокам’яну хворобу?

Home»Інтерв'ю лікаря, Статті»Як зараз лікують сечокам’яну хворобу?

Як зараз лікують сечокам’яну хворобу?

Сечокам’яна хвороба протягом тривалого часу може майже не мати симптоматичних проявів, однак, коли захворювання розвивається, хворого часто турбують сильні болі. На відміну від загальноприйнятої думки, ця патологія може розвиватися не тільки в літньому, а й у середньому і молодому віці. Згідно зі статистичними даними, нею страждають близько 3% відсотків населення. Про причини розвитку сечокам’яної хвороби і сучасних методах її лікування, розповів лікар вищої категорії, уролог Академічного Медичного Центру Сергій Андрійович Грушко.

Сергію Андрійовичу, скажіть, що таке сечокам’яна хвороба?

Це захворювання, яке характеризується утворенням конкрементів (каменів – ред.) у сечоводі, сечовому міхурі та нирках.

Що провокує утворення каменів?

У більшості випадків причиною розвитку сечокам’яної хвороби є спадковий фактор, на який практично неможливо вплинути. Також серед причин формування каменів виділяють захворювання паращитовидних залоз, органів шлунково-кишкового тракту, порушення всмоктування кальцію та порушення обміну речовин.

Розкажіть, якими симптомами супроводжується сечокам’яна хвороба.

Симптоми залежать від розташування каменю. Якщо камінь знаходиться в нирці, він може викликати біль в області попереку, який віддає в передні відділи живота, і нудоту. При розташуванні конкрементів у середньому та нижньому відділах сечоводу у пацієнта також будуть больові відчуття, які супроводжуватимуться нудотою та блювотою. Однак у цьому випадку іррадіація (поширення болю ред.) буде спрямована в нижню частину живота та зовнішні статеві органи. Також можуть бути часті сечовипускання та кров у сечі.

При появі цих симптомів потрібно відразу звернутися в клініку та пройти обстеження, оскільки будь-яка обструкція сечовивідних шляхів може призвести до розвитку гострого пієлонефриту та септичних станів.

Чи можна при нирковій коліці використовувати теплові методи для зменшення болю?

Так, можна, але спочатку потрібно проконсультуватися з лікарем. За наявності запального процесу теплові процедури протипоказані.

Які обстеження необхідні для підтвердження сечокам’яної хвороби?

Основними методами обстеження є УЗД і рентген. Також пацієнтам проводять загальний аналіз сечі, крові і т.д. Які саме обстеження потрібні хворому, лікар вирішує індивідуально, враховуючи стан пацієнта.

Розкажіть про сучасні методи лікування сечокам’яної хвороби, які ви використовуєте в АМС.

Найчастіше ми застосовуємо малоінвазивні методики. Це контактна літотрипсія конкременту, яка виконується літотриптором. Для усунення каменів у нирках ми застосовуємо міні-перкутанну літотрипсію, а для лікування каменів у сечоводі і сечовому міхурі використовуємо жорсткий уретероскоп.

Як проводиться лікування? Чи потребує воно госпіталізації?

В залежності від розташування каменів і стану сечовивідних шляхів застосовують оперативне лікування в один або два етапи. У першому випадку це операція одного дня. Двоетапну операцію проводять, наприклад, при звуженні сечоводу. В цьому випадку ми спочатку виконуємо стентування сечоводу, а через 10-12 днів проводимо контактну літотрепсію.

Оперативне лікування сечокам’яної хвороби в основному проводиться під епідуральною анестезією, коли пацієнт залишається в свідомості та може спостерігати за ходом операції. Госпіталізація в таких випадках не потрібна.

При сечокам’яній хворобі застосовують тільки оперативне лікування?

Не завжди. Це залежить від розміру каменів і стану сечовивідних шляхів. У деяких пацієнтів камені розміром 7 мм виходять самі, а іншим доводиться проводити операції при розмірі каменів 4 мм.

Контактна літотрипсія

Це сучасна малоінвазивна методика, яку застосовують для лікування сечокам’яної хвороби. Контактна літотрипсія дозволяє подрібнити конкременти, що знаходяться в сечовивідних шляхах, до розміру піщинок, після чого вони виводяться з організму природним шляхом.

Методика є малоінвазивною, не призводить до механічних пошкоджень тканин, лікування проводиться з епідуральною анестезією та не потребує госпіталізації хворого. Під час процедури через просвіт ендоскопа літотриптори вводять в уретру і далі по сечовивідних шляхах до місця локалізації каменя. За допомогою ультразвукової хвилі, лазера або пневматичних імпульсів (використовуються рідко) проводять подрібнення каменів.

Дізнатися більше про відділення урології в АМС і записатися на прийом до Сергія Андрійовича Грушко ви можете за посиланням.

2021-02-05T18:53:07+00:00 February 5th, 2021|Categories: Інтерв'ю лікаря, Статті|