Відповіді хірурга на найчастіші запитання про оперативне лікування

Home»Статті»Відповіді хірурга на найчастіші запитання про оперативне лікування

Відповіді хірурга на найчастіші запитання про оперативне лікування

За наявності яких симптомів потрібно звернутися до хірурга? Коли операцію можна проводити лапароскопічним методом? Як підготуватися до оперативного лікування? Скільки триває відновлювальний період після операції, і як його скоротити? На ці та інші питання про хірургічне лікування відповів кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії №1 НМУ ім. О.О. Богомольця, хірург Академічного Медичного Центру Рамі Нуаманович Абу Шамсія.

Рамі Нуаманович, скажіть, лікуванням яких захворювань ви займаєтеся?

– Я займаюся лікуванням загальнохірургічних захворювань і оперую всі види гриж. Займаюся лікуванням жовчнокам’яної хвороби, онкологічних захворювань органів черевної порожнини, судинних патологій, варикозного розширення вен ніг. Я проводжу як лапароскопічні, так і традиційні відкриті операції.

Також я проводжу ургентні операції при невідкладних станах, таких як гострий апендицит, гострий холецистит, перфоративна виразка, перфорація дивертикули, кишкова непрохідність, утиск грижі, гнійно-септичні захворювання.

Ще я займаюся баріатричною хірургією. Це операції з приводу ожиріння та метаболічних порушень, тобто ми допомагаємо пацієнтам за допомогою оперативного втручання знизити масу тіла.

За наявності яких симптомів потрібно проконсультуватися з хірургом?

– По-перше, звернутися до хірурга потрібно при появі грижі. По-друге, при сильних, гострих болях у животі. Також допомога хірурга потрібна при варикозному розширенні вен, гнійно-септичних захворюваннях шкіри, кровотечах, травмах, переломах і т.д. Якщо у хворого є виразка, й у нього з’явилися сильні болі та блювота, це теж привід звернутися до хірурга.

Ви оперуєте і лапароскопічним і стандартним методами. Скажіть, від чого залежить вибір методики?

– Практично 97% оперативних втручань я виконую лапароскопічним методом. Чи буде операція проведена лапароскопічним методом чи ні, залежить від оснащення клініки, досвіду та навичок лікаря, а також від бажання та можливостей пацієнта. Якщо в клініці є апаратура, хороший фахівець може виконати лапароскопічним методом операцію будь-якої складності.

Звичайно, не в усіх випадках можна провести операцію з лапароскопічним доступом. При гострих станах, наприклад, при кишковій непрохідності, коли живіт роздутий, доводиться оперувати з відкритим доступом. Однак, усі планові операції я намагаюся проводити лапароскопічно.

Скажіть, які операції потребують більше часу: відкриті чи лапароскопічні?

– Раніше відкриту холецистектомію я проводив за годину, зараз, за умови неускладненої форми холециститу, така лапароскопічна операція займає 15-20 хвилин. Тривалість апендектомії становить 7-10 хвилин. Лапароскопічні операції проходять швидше, вони не вимагають часу на входження в черевну порожнину і відновлення тканин після операції.

Розкажіть, як пацієнтам підготуватися до операції?

– Перед проведенням операції в черевній порожнині потрібно за добу очистити кишечник. Для цього можна використовувати спеціальні медикаментозні препарати. Також у клініці пацієнту проводять передопераційну підготовку, яка включає лабораторні дослідження (загальний і біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі), кардіограму, огляд кардіолога, анестезіолога, УЗД та інші обстеження. До кожного пацієнта потрібен індивідуальний підхід, який залежить від його віку, захворювань і загального стану здоров’я. Якщо це проста операція у молодого пацієнта, вистачить мінімальних обстежень, потрібних для підготовки хворого до операції та наркозу.

Метою передопераційної підготовки є мінімізація ризиків виникнення ускладнень під час операцій і в ранньому післяопераційному періоді.

Скільки триває відновлювальний період після лапароскопічних операцій?

– Після лапароскопічних операцій пацієнта на наступний день виписують, і він йде додому. Це хірургія одного дня. У 99% випадків операції проходять без ускладнень, тому рання виписка безпечна для пацієнта.

Відновлювальний період після лапароскопічних операцій дуже маленький. Уже через кілька днів пацієнт може виходити на роботу. Після операцій з відкритим доступом він повинен тиждень залишатися в клініці, і ще 3-4 тижні вдома, доки зможе повністю відновитися. Лапароскопічні операції мають набагато більше переваг, ніж традиційні.

Які ускладнення можуть виникнути після операцій? За наявності яких симптомів пацієнту потрібно терміново повернутися до клініки?

– Пацієнт повинен негайно звернутися до свого лікаря при появі в післяопераційному періоді болю, дискомфорту, нудоти, блювоти, закрепів, холодного поту, кровотеч і т.д. Такі ускладнення бувають дуже рідко, але ризик їх виникнення все ж існує після будь-яких оперативних втручань. Після виписки з лікарні пацієнт повинен залишатися на зв’язку з лікарем і при появі будь-яких ознак погіршення самопочуття сповіщати його.

2021-02-24T16:21:12+00:00 February 24th, 2021|Categories: Статті|