Поради професора: як не пропустити початок розвитку ендокринних захворювань?

Home»Інтерв'ю лікаря, Статті»Поради професора: як не пропустити початок розвитку ендокринних захворювань?

Поради професора: як не пропустити початок розвитку ендокринних захворювань?

Які симптоми характерні для ендокринних захворювань? Які хвороби зустрічаються найчастіше і як не пропустити початок їх розвитку? Чи може ендокринна патологія викликати безпліддя? На ці та інші питання відповів доктор медичних наук, професор, лікар вищої категорії, ендокринолог, нейроендокринолог, андролог Михайло Лазаревич Кирилюк.

Михайле Лазаревичу, розкажіть, будь ласка, про симптоми ендокринних порушень.

– Ендокринні захворювання можуть протікати по-різному, а їх прояви часто схожі на симптоми інших соматичних хвороб. Через відсутність медичних знань пацієнту складно зрозуміти, що у нього проблеми з ендокринною системою. Перерахувати всі симптоми, за наявності яких потрібно звернутися до ендокринолога, не можна, тому що їх дуже багато. При появі будь-яких ознак недуги потрібно прийти на прийом до терапевта, а він, за потреби, скерує на консультацію до ендокринолога.

Специфічні симптоми мають цукровий та нецукровий діабети, а також порушення функцій щитовидної залози. При діабеті з’являються сухість у роті, підвищена спрага, вживання великої кількості води та часті сечовипускання. Про підвищену функцію щитовидної залози свідчать витрішкуватість, дратівливість, занепокоєння, втрата сну та схуднення, збільшення щитовидної залози в розмірах. При зниженій функції відбувається уповільнення всіх процесів життєдіяльності, в результаті хворий стає млявим, втомленим і загальмованим, у нього збільшується маса тіла і виникають набряки. При наявності будь-яких симптомів потрібно звернутися до ендокринолога. Також консультація фахівця потрібна, якщо існує проблема безпліддя.

Які ендокринні захворювання зустрічаються найчастіше?

– Найпоширенішими є захворювання щитовидної залози і цукровий діабет 2 типу. Основними причинами діабету 1 типу є генетичні чинники, а цукрового діабету 2 типу – неправильне харчування, гіподинамія та ожиріння. Тому обов’язковою умовою ефективного лікування є зниження маси тіла. Також зараз відзначається висока захворюваність на рак.

Михайло Лазаревич, розкажіть про рак щитовидної залози. Як не пропустити початок захворювання? Хто перебуває в групі ризику?

– На жаль, як і всі онкологічні захворювання, рак щитовидної залози частіше діагностують на пізніх стадіях. Специфічних симптомів, характерних для більшості форм раку, немає. Приблизно дві третини випадків раку щитовидної залози виявляють при збільшенні її розмірів або після появи метастазів, а одну третину – випадково під час профілактичних досліджень.

Щоб не пропустити початок онкопатології, потрібно робити УЗД щитовидної залози. У віці до 30 років – раз на 5 років, після 40 – кожні 2-3 роки, а після 50 – щорічно. До групи ризику входять діти, підлітки, чоловіки з вузловими утвореннями. Ризик розвитку раку зростає за наявності спадкового та радіаційного чинників.

Чи може безпліддя бути викликано ендокринною патологією?

– Половина випадків безпліддя пов’язана з ендокринними захворюваннями, які впливають на репродуктивну функцію. Наприклад, зниження рівня жіночих статевих гормонів може призводити до відносного чи абсолютного безпліддя у жінок, а зниження рівня статевих гормонів у чоловіків – до порушень спермограми. Якщо подружня пара не може зачати дитину, обов’язково потрібно проконсультуватися з ендокринологом.

Які методи діагностики та лікування ендокринних патологій ви використовуєте в АМС?

– Для діагностики ендокринних захворювань проводять гормональний скринінг, УЗД щитовидної залози і органів черевної порожнини, біопсію вузлових утворень, а також, за потреби, МРТ, МСКТ, ОФКТ.

Діагностика ендокринних патологій дуже складна, і лікар загальної практики, сімейний лікар, терапевт повинні володіти глибокими знаннями та мати великий практичний досвід, щоб правильно поставити ендокринологічний діагноз. Наприклад, діагностика пухлин гіпофіза – це “найвищий пілотаж’’ в ендокринології, і виявити це захворювання можуть далеко не всі.

У більшості випадків для нормалізації функції щитовидної залози застосовують медикаментозне лікування. За наявності таких захворювань як рак, вузлові утворення, дифузний токсичний зоб використовують і хірургічні методи.

Головна перевага Академічного Медичного Центру – це команда фахівців, кращих у своїх сферах. Я вважаю, що найважливіше в клініці – не сучасна апаратура, а саме колектив лікарів. В АМС зібрані кращі висококваліфіковані фахівці і професори, тут працюють найкращі фахівці України в галузі нових репродуктивних технологій і нейроендокринології.

 

Дізнатися більше про доктора медичних наук, професора, лікаря вищої категорії, ендокринолога, нейроендокринолога, андролога Михайла Лазаревича Кирилюка і записатися до нього на прийом ви можете за посиланням.

2021-02-24T16:08:56+00:00 February 24th, 2021|Categories: Інтерв'ю лікаря, Статті|