Пізня вагітність: чи варто чекати проблем і ускладнень?

Часи, коли нормою було народити дитину в 20-22 роки, вже давно в минулому: згідно статистики, європейки народжують первістка у віці 25-30 років. В Україні теж поступово це стає нормою: 25-річних вагітних вже давно ніхто не називає «старими породіллями».

Пізня вагітність і серед фахівців, і серед потенційних «дорослих» мам вважається більш ризикованою з точки зору ускладнень, ніж вагітність до 30-ти років. Але це зовсім не означає, що нормальна вагітність і народження здорової дитини в цьому віці неможливі. Важливо знати, які проблеми можуть виникнути і вчасно вжити необхідних заходів.

Що потрібно знати перед настанням вагітності

Одна з поширених проблем – безпосередньо настання вагітності. Чим більше жінці років, тим рідше в її організмі дозріває яйцеклітина, отже, ймовірність спонтанної вагітності значно нижче, ніж в більш молодому віці. Проте, після 35-ти і навіть після 40-ка іноді вагітніють «не за планом». Якщо ж ви плануєте вагітність, необхідно відвідати свого гінеколога, повідомити про свої плани і взяти до уваги всі рекомендації лікаря.

У деяких випадках може знадобитися допомога лікаря-репродуктолога і застосування допоміжних репродуктивних технологій. До речі, їх поширеність і високий рівень – одна з причин підвищення вікової планки для народження дітей, в тому числі – первістків.

Хронічні захворювання до 35-40 років є у багатьох жінок. Деякі з них ніяк не впливають на зачаття, виношування і народження дитини, але багато хто може викликати ускладнення вагітності і проблеми під час пологів. Перед плануванням вагітності обов’язково проконсультуйтеся з профільними фахівцями, якщо у вас цукровий діабет, гіпертонія, захворювання серця, глаукома, зайва вага, хвороби крові, будь-які аутоімунні захворювання, хронічні запалення, були перенесені будь-які операції (в тому числі – кесарів розтин). Якщо вам здається, що ви абсолютно здорові, відвідайте терапевта, щоб переконатися у відсутності серйозних проблем зі здоров’ям. Лікування будь-якого хронічного захворювання під час вагітності буде обмежуватися препаратами, які можна приймати майбутнім мамам. Цукровий діабет, гіпертонія і ожиріння можуть істотно ускладнити вагітність, тому краще зважити з лікарем всі «за» і «проти», перш ніж вагітніти.

«Сюрпризи», яких можна очікувати

Пізню вагітність можна спостерігати у будь-якій жіночій консультації – державній чи приватній. Немає ніякого особливого підходу до тих, хто завагітнів після 35-ти, проте лікарі більш уважно ставляться до жінок, які стають на облік в такому віці, коли не важливо, перша це вагітність, або повторна. З більшою ймовірністю, в порівнянні з вагітністю до 25-30 років, можливі:

– підвищення артеріального тиску;
– розвиток прееклампсії (для профілактики цього ускладнення, а також передчасних пологів вагітним старше 35 років призначають прийом аспірину в дозі 100-150 мг з 13 по 36 тиждень вагітності);
– розвиток гестаційного діабету у жінок, які не хворіли на цукровий діабет до вагітності (в постановці діагнозу допомагає тест О’Салліван, який проводять на 6 місяці вагітності (визначення рівня глюкози крові натщесерце і після глюкозного навантаження));
– виникнення або посилення варикозної хвороби (при необхідності рекомендується відвідати судинного хірурга, але навіть терапевт порекомендує носити компресійні панчохи, в тому числі, не забути про них і під час природних пологів);
– наявність хромосомних патологій плоду (така ймовірність підвищується з віком, тому при пізній вагітності за бажанням жінка може зробити амніоцентез – аналіз навколоплідних вод, який дає можливість з високою точністю визначити наявність хромосомних дефектів, а також точно визначити стать майбутньої дитини; амніоцентез роблять на 16-18 тижні вагітності).

Всі інші ризики пізньої вагітності не відрізняються від ситуацій при вагітності в більш молодому віці, так само, як і рекомендовані дослідження. Після 35-ти і навіть після 40-ка цілком можна народити дитину самостійно без кесаревого розтину. Адже рішення про операцію приймається з урахуванням не віку, а факторів, які можуть вплинути на процес пологів.

Чи варто боятися вагітності і пологів, якщо вам 35 років або більше? Звичайно, ні. Знайдіть лікаря, якому ви будете довіряти, виконуйте всі його рекомендації, і знайте, що таких, як ви, навіть в Україні дуже багато, не кажучи про європейські країни. До речі: кілька років тому були опубліковані результати дослідження, яке показало, що оптимальний вік для народження первістка – 34 роки. Здоров’я у тих, кому за 30, часто нітрохи не гірше, ніж у тих, кому 20 «з хвостиком». А з «бонусів», які дарує вік – фінансова стабільність, впевненість у собі, психологічна стійкість і моральна готовність до появи дитини.

2019-08-05T14:24:13+00:00 August 5th, 2019|Categories: Статті|