Які є варіанти лікування раку молочних залоз?

Home»Інтерв'ю лікаря, Статті»Які є варіанти лікування раку молочних залоз?

Які є варіанти лікування раку молочних залоз?

Лікар вищої категорії, мамолог, онкохірург Академічного Медичного Центру Олексій Іванович Костриба розповів, що за умови діагностики раку молочної залози на 1-2 стадії досягти позитивних результатів лікування вдається практично у 90% пацієнток.

Олексію Івановичу, скажіть, наскільки поширений рак молочних залоз в Україні та в світі, а також якому відсотку жінок вдається досягти одужання?

Щороку в світі у 1,5 млн жінок діагностують рак молочної залози, а у 400 тис. захворювання закінчується летальним результатом. В Україні, за даними Національного канцер-реєстру, кількість захворівших протягом року становить 16 тис., а смертність перевищує 7,5 тис. Ефективність лікування та ймовірність одужання безпосередньо залежать від часу виявлення онкопатології. За умови діагностики пухлини на 1-2 стадії п’ятирічне виживання становить 90%.

Скажіть, які методи лікування застосовують за наявності діагнозу “рак молочної залози”?

За наявності діагнозу “рак молочної залозі” застосовують хірургічне лікування, хіміотерапію, променеву терапію, гормональну терапію і таргетну терапію. Найчастіше використовують кілька методів лікування, які доповнюють один одного та підвищують шанс на одужання.

Розкажіть, будь ласка, детальніше про кожен метод лікування.

Хірургічне лікування є основним етапом у радикальній терапії. В залежності від наявності метастазів і розміру пухлини проводять різні види операцій.

За умови застосування радикальної мастектомії видаляють всю молочну залозу та регіонарні лімфовузли (іноді й грудні м’язи). Багато років ця операція була стандартом лікування, однак зараз є більш щадні варіанти.

Квадрантектомія (часткова резекція молочної залози) передбачає видалення пухлини, частини нормальних тканин навколо неї та регіонарних лімфовузлів. Радикальні мастектомії використовуються зараз не дуже часто.

Органозберігаючі операції за наявності діагнозу “рак молочної залози” є новим етапом в лікуванні даної патології. Їх проводять за наявності пухлин невеликих розмірів, при цьому зберігаються молочна залоза, м’язи та функції руки. Після органозберігаючих операцій обов’язково призначають курс променевої терапії з метою профілактики місцевого рецидивування.

Як показує статистика, показники виживання після органозберігаючих операцій в комплексі з променевою терапією відповідають показникам виживання після радикальних мастектомій.

Променева терапія

Її використовують для руйнування ракових клітин і зупинки їх росту та поширення. Як правило, променеву терапію проводять 5 днів на тиждень протягом 3 тижнів. У цей час пацієнтки можуть щодня приходити в лікарню або госпіталізуватися на весь час лікування. Варіант променевої терапії лікар підбирає для кожної пацієнтки індивідуально.

Хіміотерапія

Хіміотерапія передбачає вплив на онкологічні клітини за допомогою комбінації лікарських препаратів, які вводять у вену або призначають перорально. Хіміотерапія це системне лікування: препарати потрапляють у кров, розповсюджуються по всьому організму і впливають не лише на пухлину, а й на інші органи.

Хіміотерапія проводиться курсами. Після одного курсу лікування йде період відновлення, після чого курс лікування повторюють. Залежно від стану пацієнтка може бути госпіталізована або залишатися вдома.

Гормональна терапія

У гормональної терапії є 2 мети: не давати пухлині гормони, які потрібні їй для зростання, або впливати на неї гормонами, які уповільнюють зростання. Це також системне лікування, яке впливає на весь організм.

Таргетна терапія

Це терапія моноклональними антитілами при гіперекспресії онкобілку.

Скажіть, від чого залежить вибір методу лікування раку грудей?

Вибір схеми лікування залежить від стадії раку, розміру та типу пухлини, розміру молочної залози, супутніх захворювань, віку жінки, чутливості пухлини до протипухлинного лікування. Найчастіше використовують кілька методів лікування, які доповнюють один одного та підвищують шанс на одужання.

Нерідко жінки відмовляються від своєчасного відвідування лікаря через страх втратити грудну залозу. Це призводить до зворотного результату: якщо на ранніх стадіях раку молочних залоз можна провести органозберігаючу операцію, то на більш пізніх це вже дуже складно.

Як не пропустити початок розвитку раку молочних залоз, читайте в іншому інтерв’ю доктора Олексія Костриби  за посиланням.

 

 

2021-02-05T19:36:16+00:00 February 5th, 2021|Categories: Інтерв'ю лікаря, Статті|